Gå til hovedindhold

Sclerosediagnose og fødsel

Spørgsmål

Jeg er gravid i uge 38. Jeg var for nogle måneder hos min øjenlæge, fordi jeg i 2002 havde en synsnervenbetændelse. Da jeg er ved øjenlægen, begynder han at tale om min diagnose, og jeg spørger, hvad taler du om? Han siger, at jeg har sclerose. Jeg har aldrig fået af vide, at jeg har sclerose, så jeg blev meget ked af det og forvirret.

Jeg fik lavet en MR scanning i 2002, som ikke viste noget anderledes på hjernen, så mine forældre og jeg tænkte at der ikke var noget. Øjenlægen sagde, at en betændelse på synsnerven i en ung alder, (var 14 år dengang) næsten altid hænger sammen. Jeg er så begyndt, at arbejde mere i at få journaler m.m fra dengang, så jeg kan finde et svar på det hele.

Mit spørgsmål er så i forhold til fødsel. Jeg har ikke haft nogen attacker - som jeg ved af - siden 2002, og ikke på noget medicin, men er begyndt at tænke en del på fødslen, og om der er noget jeg skal være særligt opmærksom på? Jeg har ikke fortalt min jordemoder denne historie, så de ved ikke noget om en evt. sclerose. Ved ikke om jeg skal fortælle dem det? Jeg må sige, at jeg syntes det er lidt svært, hvad jeg skal sige og ikke sige, da jeg ikke har fået journaler tilsendt endnu, og fundet ud af hvad der er sagt og skrevet tilbage i 2002.

Svar

Jeg kan godt forstå, du er lidt rundt på gulvet over at skulle forholde dig til sådan en besked her sidst i graviditeten, hvor der er så rigeligt at forholde sig til i forvejen. Det er rigtigt, at der nogen gange er en sammenhæng mellem synsnervebetændelse og sclerose. Jeg synes, du skal stille et spørgsmål til en af vores læger her i Netrådgivningen angående hvad statistikken er omkring tidlig synsnervebetændelse og sclerose, og hvad dit næste træk skal være. Under alle omstændigheder, er det ikke noget der haster, når du nu ingen symptomer har. Jeg ønsker for dig, at du bliver istand til at slappe af og putte det lidt om i baghovedet de næste par uger og måneder, hvor du bliver meget optaget af noget helt andet og dejligt.

Selv hvis det senere skulle vise sig, at du har sclerose, vil det ikke få betydning for din forestående fødsel. Sclerose påvirker ikke fosteret eller fødselsforløbet, og fødsel påvirker heller ikke sclerose. Selv hvis du havde sclerose, er der ingen særlige forholdsregler der skal tages under en fødsel. Jeg plejer at råde scleroseramte til at få hvilet så meget som overhovedet muligt op til fødslen, under fødslen (evt. med hjælp fra god smertelindring), og i særdeleshed efter fødslen, da udtalt træthed er en af de mest belastende symptomer hos scleroseramte. At hvile meget er godt for alle kvinder i processen med at føde, scleroseramte eller ej. En godt udhvilet krop har flere kræfter til ve-arbejdet hos alle kvinder, og styrker amning og tilknytning til barnet efter fødslen. Det kan man altid med fordel gøre.

Hvorvidt du vil fortælle det til din jordemoder eller ej, er op til dig. Der er ikke nogen særlige forholdsregler, hun skal tage under graviditet og fødsel. Vi vil altid prøve at sikre fødende så god smertelindring og så meget hvile det er muligt, jvf ovenstående. Ihvertfald stort tillykke med graviditeten fra mig, og rigtig meget held og lykke fremover. Nyd den sidste del af graviditeten og den første tid med baby, og fokuser på det for øjeblikket.