Gå til hovedindhold

§ 56 aftale

Spørgsmål

Jeg er ansat som sygeplejerske på et hospital og har haft MS siden 2007. Jeg har siden februar i år fået Tysabri, og jeg har siden februar planlagt mit skema på den måde, at mine behandlinger ikke går ud over mit arbejde. Dvs. at  jeg bruger mine fridage til det. Det gør jeg fordi min afdelingssygeplejerske ikke vil gå med til at give mig en § 56 aftale. Hendes grund til dette er, at den kan misbruges. Jeg kan nu mærke, at jeg føler mig meget presset i forhold til min vagtplan med dag-, aften- og nattevagter. Flere gange har jeg kun 1 dag fri om ugen, eller kun 1 dag fri mellem 5 respektive 2 - 3/4 vagter. Og i den fridag skal jeg til Tysabri behandling. 

Kan en arbejdsgiver nægte at accepterer/give én en § 56? Er det rimeligt, at jeg skal bruge mine fridage på behandling og bivirkninger? Hvis hun ikke vil/behøver accepterer en § 56, har jeg så "ret" til at sygemelde mig, den dag jeg skal til behandling?

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang