Scleroseforeningens Bedre Liv-bedømmelsesudvalg uddeler støtte til forskning, der forbedrer livskvaliteten for mennesker med sclerose. Forskning inden for følgende tematikker kan opnå støtte: livskvalitet, psykosociale sundhed, fysisk træning, palliation, komplementær behandling, sygdomsmestring, aldring, multisygdom, kognitive udfordringer, arbejdsmarked, pårørende, sundhedsøkonomi og rehabilitering. Tematikkerne kan belyses med samfundsvidenskabelige, sundhedsvidenskabelige og/eller humanistiske forskningsmetoder.
Bedømmelsesudvalget prioriterer i år forskningsprojekter, der omhandler fatigue og/eller kognition i relation til MS. Det vil desuden blive prioriteret højt, at projekterne er handlingsanvisende og dermed kan bidrage til konkret behandling og aktiviteter, der kan forbedre livskvalitet og mestring af sygdom.
Bedre Liv-bedømmelsesudvalget lægger, ved uddeling af forskningsmidler, vægt på:
- Projektets videnskabelige kvalitet
- Projektets nytteværdi for mennesker med MS
- Ansøgers kvalifikationer
- Projektets forankring i et velfunderet forskningsmiljø
- Projektets gennemførbarhed
- Aktiv inddragelse af patienter og/eller pårørende
Med aktiv inddragelse af patienter og/eller pårørende menes, i en eller flere faser i forskningsprocessen for eksempel udvikling af studiedesign, indsamling, analyse eller implementering af data. På strategisk niveau for eksempel repræsentation i styre- eller følgegruppe for at sikre projektets relevans ud fra et brugersynspunkt.
Læs mere om bedømmelsesudvalget
Ansøgningsfristen er overskredet
Det er ikke længere muligt at søge Bedre Liv-puljen
Puljens størrelse i 2025: 1.500.000 kroner. Midler fra puljen skal benyttes i perioden 01.01.2026 til 31.12.2026.
For yderligere spørgsmål, kontakt forskningschef Nana Folmann Hempler på nfo@scleroseforeningen.dk
Betingelser for Scleroseforeningens bevillinger til forskningsprojekter
Som bevillingsmodtager har du hovedansvar for at bruge bevillingen i overensstemmelse med det tildelte formål og overholde de gældende betingelser. Manglende overholdelse kan medføre, at yderligere støtte udelukkes, indtil forholdene er bragt i orden. Nedenfor finder du en oversigt over vilkår og betingelser.
Senest tre måneder efter bevillingsperiodens udløb skal der afleveres regnskab i E-fond (trin 3).
Regnskabet skal dokumentere, at bevillingen er anvendt indenfor det relevante bevillingsår, og at bevillingen er anvendt som beskrevet i ansøgningen om forskningsstøtte. Afvigelse fra bevillingens formål må kun ske efter forudgående skriftlig godkendelse af Scleroseforeningen.
Såfremt projektet ikke kan færdiggøres indenfor den aftalte periode, skal en eventuel udsættelse aftales med Scleroseforeningen.
Midler fra Scleroseforeningen kan bruges til aflønning af forskningspersonale, indkøb af apparatur og instrumenter, ph.d.-afgift og publikationsafgifter. Administrationsgebyrer og andre former for overheads dækkes ikke. Bevillingen må ikke anvendes til kongresrejser.
Såfremt der i ansøgning og bevilling er indeholdt beløb til anskaffelse af apparatur, instrumenter og lignende, betyder det, at ejerskabet til de pågældende genstande overgår til projektet. Scleroseforeningen påtager sig derfor ikke noget ansvar for at vedligeholde eller forsikre de pågældende genstande. Endelig placering af ejerskab og driftsansvar for sådanne genstande er den projektansvarliges/institutionens ansvar.
Bevillinger skal tilbagebetales, hvis der mangler regnskab eller dokumentation, hvis pengene er brugt til andre formål end de godkendte i ansøgningen, hvis der opstår videnskabelig uredelighed, eller hvis der er overfinansiering i projektet. Ubrugte midler tilbagebetales til Scleroseforeningen.
Som bevillingshaver skal du informere Scleroseforeningen om sygdoms- eller orlovsperioder, hvis de har betydning for projektets fremdrift eller tidsplan, fx hvis projektet skal sættes på pause eller forlænges. Ved barsel skal Scleroseforeningen orienteres senest 3 måneder før terminsdato. Senest 10 uger efter fødslen skal Scleroseforeningen informeres om, hvornår barslen forventes at slutte, og hvor lang tid projektet udskydes.
Ved barsel kan forskningsinstitutionen søge om finansiering af institutionernes merudgifter til barselsorlov for bevillingsmodtageren. For at modtage refusion af merudgiften skal institutionerne senest 1 måned efter endt barsel for den ansatte indsende et regnskab for perioden til Scleroseforeningen og anmode om en barselsbevilling, der udbetales som en tillægsbevilling til den oprindelige bevilling. Barselsbevillingen skal godkendes af Forskningsrådet.
Ved længerevarende sygdom er det forskningsinstitutionen, der søger om lønrefusion og modtager denne. Institutionen dækker også lønudgifter i disse perioder. Scleroseforeningen dækker således ikke merudgifter til sygeorlov for bevillingsmodtagere.
Sammen med regnskabsaflæggelsen i E-fond udarbejdes et abstract på dansk samt en lægmandsrapport, der beskriver resultaterne af projektet i et letforståeligt sprog. Scleroseforeningen kan herefter benytte disse afrapporteringer i formidlingssammenhæng, såfremt andet ikke er aftalt. Afrapporteringen skal ske senest 31. marts året efter, at bevillingen er modtaget til brug.
For flerårige projekter (kun medicinske forskningsprojekter) gælder, at der aflægges årlig status til Scleroseforeningen d. 31. marts. Rate år to og tre af bevillingen kan ikke udbetales, før delrapporteringen er modtaget i E-fond.
Der kan i E-fond ikke ansøges om nye bevillinger, før denne samlede afrapportering er godkendt eller en eventuel udsættelse er aftalt med Scleroseforeningen.
Scleroseforeningen kan søge om hel eller delvis finansiering fra andre private fonde til projektet.
Hvis ansøgeren modtager en bevilling, vil der hurtigst muligt blive fremsendt et bevillingsbrev samt et følgebrev. Følgebrevet indeholder oplysninger, der skal udfyldes for at udbetale bevillingen. Begge breve skal udfyldes, underskrives og returneres til Scleroseforeningen senest 3 måneder efter modtagelsen.
Modtagere af forskningsbevillinger fra Scleroseforeningen kan blive bedt om at stille op til interviews om deres forskning til Scleroseforeningens kommunikationskanaler. Imødekommelse af dette er en betingelse for at kunne søge foreningens forskningsmidler fremadrettet.
For at gøre Scleroseforeningen i stand til hensigtsmæssigt og sagligt at håndtere medieomtale af forskningsprojekter, forpligter modtageren af forskningsmidler sig til – så vidt det overhovedet er muligt – på forhånd at orientere foreningen, såfremt der bringes omtale af forskningsprojektet i trykte eller elektroniske nyhedsmedier. I publikationer skal det anføres, at det pågældende forskningsarbejde er støttet af Scleroseforeningen.
Hvert år i efteråret afholder Scleroseforeningen et Fondsmodtagermøde, hvor de projekter, som har benyttet forskningsmidler fra foreningen det foregående år, skal mundtligt fremlægges for Forskningsrådet efter instrukser fra Scleroseforeningen. Afrapportering ved Fondsmodtagermødet er en betingelse for at kunne søge Scleroseforeningens forskningspulje fremadrettet. Udvalgte forskere vil blive bedt om at præsentere deres projekt på Scleroseforeningens Forskningsspejl, der afholdes samme dag som Fondsmodtagermødet. Formålet med Forskningsspejlet er at give Scleroseforeningens medlemmer med MS indsigt i den forskning, som foreningen støtter.