Gå til hovedindhold

Cykelnerven 2016 slog alle rekorder

24. juni 2016
Kort fortalt
Scleroseforeningens cykelløb Cykelnerven indtog i midten af juni de franske alper endnu engang. Forud for tre dages benhårde bjergkørsel havde hver eneste af holdets 250 ryttere knoklet i månedsvis for at indsamle penge til forskning i sclerose.
Thumbnail

De rekordmange ryttere slog alle tidligere indsamlingsrekorder med et samlet indsamlingsresultat på mere end 4 mio. kr.Cykelnerven er Scleroseforeningens Tour de France-inspirerede cykelløb, som hvert år i juni sender en stor flok dedikerede motionister afsted mod de franske alper. Her kører de op ad en stribe stejle bjergtoppe kun få uger inden, Tour-feltet lægger vejen forbi de præcis samme bjergtinder. Målet med det hele er at indsamle penge til forskning i sclerose og sætte fokus på sygdommen.

Indsamlingsrekord i hus

Efter mange måneders hårdt slid med fundraising, kunne de 250 ryttere i den grad klappe både sig selv og hinanden på skulderen, da de fik indsamlingsresultat at vide på Cykelnervens sidste dag i Frankrig. Mere end 4 mio. kr. har de ni hold fra hele landet i fællesskab samlet ind. Det er ny rekord for både Cykelnerven og Scleroseforeningen. Indsamlingen kører fortsat, og der tikker nye beløb ind dagligt.

”Vi er stolte af at have skabt en indsamlingsevent som Cykelnerven, som tiltrækker så mange dygtige og dedikerede folk, som brænder for at være med til at gøre en forskel. Hver eneste rytter på holdet har lagt store kræfter i at indsamle penge til forskning i sclerose. Og hver eneste rytters indsats og engagement er i den grad med til at forme Cykelnerven og gøre eventen til en ekstrem stærk indsamlingsplatform for os i Scleroseforeningen, fortæller Mette Hjulmand Leonhardt-Hjort, som er projektleder for Cykelnerven hos Scleroseforeningen.

Det flotte beløb er resultatet af mange måneders frivilligt arbejde fra rytternes side. De har både haft deres egne indsamlinger på indsamlingsportalen BetterNow, skaffet sponsorater fra virksomheder og ikke mindst arrangeret et hav af fantastiske events over hele landet, som har bidraget med mange tusinde kroner til de ni holds indsamlinger. Det indsamlede beløb går direkte forskning i sclerose.Midtjylland blev topscorer

Midtjylland blev topscorer

Cykelnervens Team Midtjylland kunne strække armene allerlængst i vejret, da indsamlingsresultater blev offentliggjort. Midtjyderne var nemlig det hold, som indsamlede flest penge per rytter. Og det skyldes i høj grad en fantastisk indsats fra deres holdkaptajn Niels Christensen. Han indsamlede nemlig ikke mindre end 123.800 kr. på egen hånd. På Cykelnerven forpligter hver deltager sig på forhånd til et fundraisingmål på 15.000 kr., og Niels har med sin indsamling slået alle rekorder for personlige indsamlinger på Cykelnerven.

Se mange flere fotos fra Cykelnerven 2016 i galleriet herunder. Læs mere om årets udgave af Cykelnerven på Cykelnerven.dk og følg holdet på Facebook 

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn Anonym

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.